• Son Eklenenler

  loading...

  Zatürre Tehlikeli Bir Hastalık Mıdır?

  Zatürre Tehlikeli Bir Hastalık Mıdır?

  Zatürre bakteriler sebebiyle ortaya çıkan yüksek ateş, öksürük ve koyu balgamla kendini gösteren bir hastalıktır. Zatürre, akciğerlerde iltihaplanma yapar. bu hastalık; virüs, bakteri ve parazitlerin akciğere sabitleşmesi sonucunda ilerler. Bu bakterilerin sebep olduğu her 100 zatürreden 5’i ölümle neticeleniyor. Başka türlü olarak da bakterilerin kanda görülmesi ve bütün vücuda dağılması önemli rahatsızlıklara neden olur. Bu hastalıkların ilk başında menenjit gelir. Belirtileri ansızın ortaya çıkabileceği gibi, kronik ve uzun zamanlı bir ilerleyiş de gösterebilir. Küçük çocuklarda ve yaşlılarda zorlu bir süreç olarak ilerler ve ölüme sebep olabilir.

  A.B.D’de 200 bin kişi civarın da pnömokok bakterilerin sebep olduğu zatürreye tutulmaktadırlar. Bu bakteriler vücudun her yerinde enfeksiyon yapabilir.

  Dünya Sağlık Örgütünün desteği ile yapılan araştırmalara göre dünyada her sene 100 kişiden 1-2’si zatürre olmaktadır. Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın düzenli çalışmalarına göre her yıl yaklaşık 90 bin zatürre olayı görülmektedir. Bu hastalardan 2-3 bini yaşamını yitirmektedir. Zatürre mikrobunun antibiyotiklere karşı koyma gücüde bu hastalığın önemini belirtmektedir.

  İlgili aramalar: zatürre tehlikeli bir hastalık mıdır, zatüre ölümcül bir hastalık mı, zatüre öldürür mü

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder

  Uyarı

  Bu sitedeki içerikler tanı ve tedavi amaçlı değil, tamamen bilgilenme ve sağlıklı kalma konusunda tavsiye amaçlıdır. Burdaki bilgilerin tanı ve tedavi amaçlı kullanılmasından doğacak sonuçlardan sitemiz sorumlu tutulamaz. Sağlık ile ilgili bir probleminiz olması durumunda bir doktora başvurmalısınız.

  YEMEK TARİFLERİ

  Cinsel Sağlık

  RÜYA TABİRLERİ

  Şifalı Bitkiler

  ŞİFALI TAŞLAR

  Anne ve Bebek