• Son Eklenenler

  loading...

  Kesecikler Kümesi Nedir?

  Kesecikler kümesi ender rastlanan ve yumurtalık dokusunun bir üzüm salkımı gibi, içi sıvı dolu bir sürü keseciğe dönüşmesi olayıdır. Bu değişikliğin nedeni kesinlikle bilinmemektedir; ama birtakım sosyoekonomik etkenlerin rol oynadığı sanılmaktadır. Kesecikler ağrıya ve kanamaya neden olur. Bu biçimiyle düşüğü andırırsa da düşükten farklı olarak mide bulantısı ve kusma çok şiddetlidir. Bu belirtiler ; keseciklerin, ürettiği koriyonik gonadotropin hormonu düzeyinin çok yükselmesiyle ilgilidir. Kesecikler kümesi ultrasonografi yöntemiyle tanınır. Ekranda görülen, normalden daha büyük boyutlu bir dölyatağı ve "kar serpintisi" manzarasıdır.

  Kesecikler kümesi, şiddetli kanamaya, enfeksiyonlara, gebelik zehirlenmesine ve kötü huylu ( habis ) bir ur olan "koryonepitelyoma"ya dönüşebilir. Gerçi kesecikler kümesinin kötü huylu bir ura dönüşme olasılığı ancak kırkta birdir, ama yine de çok dikkatli olunmalıdır.  Tedavi

  Dölyatağının içi kazınmalıdır. İçeride parça kalmadığından emin olmak için bir süre sonra dölyatağının içi kontrol edilmelidir. İçeride parça kaldığının kanıtlarından biri kanamanın sürmesidir. Eğer kadının daha birkaç çocuğu olmuşsa ve kendi istekliyse dölyatağının tümünün çıkarılması= histerektomi tercih edilebilir ancak bazı ilaçlarla bu hastalığı tedavi etmek olanağı da vardır. Bugün, büyük cerrahi girişimler nadir yapılmaktadır.
  Tedavinin yeterli olup olmadığını anlamak için idrarda koriyonik gonadotropin hormon düzeyi saptanalıdır. Normalde gebelik ürünü dışarı çıkarıldıktan sonra bu hormonun düzeyi düşer. Oysa kesecikler kümesini oluşturan hücrelerden bir bölümü hala dölyatağında ise hormon salgılama sürer ve bu, idrardaki yüksek hormon düzeyi ile saptanır.

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder

  Uyarı

  Bu sitedeki içerikler tanı ve tedavi amaçlı değil, tamamen bilgilenme ve sağlıklı kalma konusunda tavsiye amaçlıdır. Burdaki bilgilerin tanı ve tedavi amaçlı kullanılmasından doğacak sonuçlardan sitemiz sorumlu tutulamaz. Sağlık ile ilgili bir probleminiz olması durumunda bir doktora başvurmalısınız.

  YEMEK TARİFLERİ

  Cinsel Sağlık

  RÜYA TABİRLERİ

  Şifalı Bitkiler

  ŞİFALI TAŞLAR

  Anne ve Bebek